ZHR w Porkomie - Szkoły i przedszkole niepubliczne Gniezno www.porkom.com.pl

Szukaj na stronie
Idź do spisu treści

Menu główne:

ZHR w Porkomie

Szkoła Podstawowa > ZHR


ZHR 2014/15

Opiekun dzieci starszych: mgr Mariusz Kasznia

Opiekun zuchów: mgr Marta Miłowska


19-21 czerwca 2015 r. Spotkanie z harcerzami


W szkole PORKOM w dniach 19-21 czerwca 2015 r. gościliśmy 15. Poznańską Drużynę Harcerzy „Wataha” im. Romualda Traugutta. Powstała ona 11 listopada 1998 r. Obecnie drużyna działa na terenie Borówca, przy SP „Łejery” oraz przy SP 40 w Poznaniu. Funkcję drużynowego pełni pwd. Kacper Kozanecki. Drużyna ma 4 zastępy: Rysie, Kruki, Orły i Jastrzębie.
Dzięki harcerzom uczniowie mogli poznać tajniki skautingu. Brali oni udział w różnych grach i zabawach harcerskich, apelach, które rozpoczynały i kończyły każdy dzień, zajęciach z musztry, z szyfrowania i wielu innych atrakcjach.
W przyszłym roku szkolnym planujemy kontynuować znajomość z tą drużyną i prowadzić dalszą promocję idei harcerstwa w naszej szkole.

galeria zdjęć>>23 kwietnia 2015 r. - Św. Wojciecha


Dnia 23 kwietnia 2015 r. podczas uroczystej liturgii, której przewodniczył Abp. Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski, odbyło sie uroczyste przekazanie relikwi św. Wojciecha czterem parafiom, w tym jednej z Niemiec, która jest prowadzona przez Polską Akcję Katolicką. Relikwie otrzymała także parafia pw. Św. Huberta w Zalesiu Górnym z Archidiecezji Warszawskiej. W uroczystościach archidiecezjalnych uczestniczyły władze samorządu terytorialnego Miasta Gniezna, Powiatu Gnieźnieńskiego, przedstawiciele służb mundurowych, środowisko kombatanckie, Towarzystwo św. Wojciecha, Szkoła PORKOM w Gnieźnie oraz ZHR PORKOM Gniezno, które wystawiły poczet sztandarowy.

galeria zdjęć>>


22 lutego 2015 r. - Dzień Myśli Braterskiej


W Dniu Myśli Braterskiej życzę, abyśmy potrafili otwierać się na drugiego czlowieka, odnajdywali radość we wspólnym czuwaniu oraz starali sie ,,zostawić świat, choć trochę lepszym niż go zastaliśmy".

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ !
dz. harc. TADEUSZ Jan KRĘŻELEWSKI HO
Założyciel
Środowiska Harcerskiego ZHR Gniezno
Bł.
Stefan Wincenty Frelichowski - Patron Harcerzy Polskichhttp://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stefan_Wincenty_Frelichowski


http://www.wnmptorun.diecezja.torun.pl/frelich/wikary.htmW naszej szkole zostało stworzone Koło Miłośników ZHR. Opiekunem grupy starszej, w skład której wchodzą uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej jest jest p. Mariusz Kasznia, a młodszą grupą składającą się z uczniów klas I-III szkoły podstawowej zajmuje się p. Marta Miłowska. Młodzi kandydaci, zanim zostaną harcerzami, muszą się wiele nauczyć. Ten rok upłynie pod znakiem zapoznania się z działalnością Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Podjęliśmy już pewne inicjatywy:
Dnia 28 października 2014 r. odbyło się spotkanie z harcerzem
Tadeuszem Janem Krężelewskim,
31 października 2014 r. młodzi kandydaci porządkowali groby żołnierzy na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie.
11 listopada 2014 r. „młodzi harcerze” brali udział w uroczystościach z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
Poniżej zamieszczam szczegółowe opisy z tych uroczystości.


31 października 2014 r. - porządkowanie grobów

Dnia 31 października (w przeddzień Święta Wszystkich Świętych) „młodzi harcerze” udali się wraz z nauczycielami p. Mariuszem Kasznią, p. Martą Miłowską i p. Błażejem Ostachem na cmentarz przy ul. Witkowskiej. Najpierw wszyscy zapalili znicze na grobach żołnierzy, a potem uporządkowali kilka zaniedbanych grobów. W ten sposób chcieli uczcić pamięć wszystkich zmarłych.

galeria zdjęć>>

28 października 2014 r. - spotkanie z harcerzem

Dnia 28 października miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Gościliśmy w naszej szkole druha Tadeusza Krężelewskiego. Jest to działacz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Na początku pan Tadeusz opowiedział o sobie, o tym, jak został harcerzem i co go do tego skłoniło. Mimo swojej niepełnosprawności ma dużo siły i energii, by czynnie działać dla dobra polskiego harcerstwa.
Spotkanie prowadził pan dr Sławomir Krzyśka . Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań. Wizyta druha Tadeusza miała na celu rozpropagowanie idei harcerstwa i zachęcenie młodych ludzi do wstąpienia w szeregi organizacji. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem „Sto lat” i wręczeniem kwiatów gościowi, ponieważ właśnie w tym dniu obchodził on swoje imieniny.

galeria zdjęć>>


11 listopada 2014 r. - Święto Odzyskania Niepodległości

Jak co roku, dnia 11 listopada 2014 r. o godz. 10.00 w Katedrze Gnieźnieńskiej odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji odzyskania 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Eucharystii przewodniczył ks. arcybiskup Wojciech Polak metropolita gnieźnieński, prymas Polski. Również „młodzi  harcerze” chcieli uczcić to wydarzenie. Po zakończonej celebracji odbyły się uroczystości patriotyczne. Miłośnicy ZHR wraz z nauczycielami złożyli wiązankę pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

galeria zdjęć>>


W przyszłości planujemy jeszcze bardziej rozpropagować ideę harcerstwa i stworzyć regularny Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.
6 grudnia 2014 r. w Poznaniu odbędzie się szkolenie kadry, która w naszej szkole zajmie się harcerstwem.
W niedalekiej przyszłości chcemy również zwiedzić lotnisko sił powietrznych w Powidzu.
Warto przeczytać - Poradnik harcerski:


Poradnik harcerski/Robert Baden-Powell


Polecamy film:

"Skauci" - gen. Robert Baden Powell17 czerwca 2014 r.


S
potkanie z harcerzami ZHR


Dnia 17 czerwca 2014 r. Szkoły PORKOM miały zaszczyt gościć przedstawicieli Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to organizacja harcerska, powołana 12 lutego roku 1989 r. przez instruktorów z terenu całej Polski. Powstała, aby zjednoczyć wysiłki  niezależnych środowisk harcerskich poprzez powołanie alternatywnejogólnopolskiej organizacji harcerskiej. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej jest organizacją non-profit, od 20 kwietnia 2004 roku zarejestrowany jest jako organizacja pożytku publicznego. Związek opiera swoją działalność wychowawczą na społecznej członków. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej odwołuje się do tradycji ideowej skautingu i polskiego harcerstwa, chce kontynuować zasady programowe, metodyczne i organizacyjne Związku Harcerstwa Polskiego lat 1918-1939 oraz twórczo rozwijać dorobek niezależnych środowisk harcerskich działających po 1945 r. w ZHP i poza nim. ZHR używa tradycyjnego hymnu, odznak i symboliki harcerskiej. Lilijka harcerska będąca symbolem ZHR (tradycyjna lilijka przepasana w węźle biało-czerwoną szarfą) została zaprojektowana w 1989 r. przez hm. Małgorzatę Wojtkiewicz z Sopotu. Związek wychowuje w oparciu o wartości chrześcijańskie. Jest organizacją otwartą dla wszystkich osób poszukujących wiary, których postawa osobista jest inspirowana Prawem i Przyrzeczeniem harcerskim, przy czym instruktorki i instruktorzy są chrześcijanami. Związek jest niezależny organizacyjnie i ideowo od jakiejkolwiek partii politycznej.


Osoby biorące udział w spotkaniu, to instruktorzy II Poznańskiego Hufca Harcerzy “Gniazdo” wywodzący się z 8. Poznańskiej Drużyny Harcerzy “Jar” im. gen. Stefana GROTA Roweckiego:
 podharcmistrz Mateusz Mayer - Harcerz Rzeczypospolitej – hufcowy II PHH “Gniazdo”
 przewodnik Wojciech Bielecki - Harcerz Orli – drużynowy 8. Poznańskiej Drużyny Wędrowników “Zawrat”
 podharcmistrz Przemysław Stawicki - Harcerz Rzeczypospolitej – wicehufcowy II PHH “Gniazdo”, członek Rady Naczelnej ZHR.
Podczas tego spotkania podharcmistrz opowiedział o działalności harcerzy. Był także czas na zabawy z dziećmi oraz wspólny śpiew piosenek przy akompaniamencie gitary.
W nowym roku szkolnym nasza szkoła zamierza stworzyć oddział zuchów i harcerzy.

CZUWAJ!

galeria zdjęć>>


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego