Przemówienie Dyrektora Szkoły - Szkoły i przedszkole niepubliczne Gniezno www.porkom.com.pl

Szukaj na stronie
Idź do spisu treści

Menu główne:

Przemówienie Dyrektora Szkoły

O nas > Nadanie imienia


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

„Narodowość, rasa, religia nie mają znaczenia. Tylko to, jakim się jest człowiekiem.”
Te słowa Ireny Sendlerowej wzmacniają w nas właściwe zachowania. Żadne różnice nie powinny mieć wpływu na postrzeganie drugiej osoby. Ważna jest tolerancja i poszanowanie innych ludzi. Uczymy się od niej, aby patrzeć nie tylko naszymi oczyma, ale sercem pełnym miłości, bo miłość jest wieczna a miłość, która jest gotowa poświęcić nawet życie dla ratowania innych nigdy nie zostanie zapomniana.
Każdy młody człowiek jest jak pęd winorośli
czasem kruchy i bezradny, o który należy dbać i pielęgnować. Jak nim pokierujemy w taką właśnie wzbije się stronę.
To od nas dorosłych
pedagogów, domu rodzinnego i otaczającej społeczności zależy ukształtowanie każdego młodego człowieka. To, jakie wpoimy im wartości, postawy etyczne i moralne to one towarzyszyć im będą przez całe życie.
Naszym wychowankom staramy się przekazać, że aby być szczęśliwym należy postępować zgodnie z własnym sumieniem mając na względzie dobro innych a każda przyjaźnie podana dłoń drugiemu człowiekowi sprawia, że nasze życie nie jest pozbawione radości. Każdy z nas jest równy. Nie ma podziału na lepszych i gorszych
jesteśmy tacy sami. Może czasem zagubieni.
Pośpiech ówczesnego życia nie może przyćmić nam tego, co najważniejsze
drugiego człowieka.  Jesteśmy przecież po to, aby żyć i nieść pomoc innym. „Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się na próbę.” To słowa naszego Papieża Jana Pawła II. A czyny Ireny Sendlerowej są żywym tego przykładem i uzmysławiają nam, że potyczki dnia codziennego, choć sprawiają nam ogromną przykrość, tak naprawdę umacniają nas i dają siłę, aby pójść dalej, zmierzając ku kolejnym przeciwnościom losu. Bardzo często boimy się w swoim życiu zmian, ale musimy uwierzyć mając w pamięci obraz naszej bohaterki, - że jesteśmy silni i pokonamy wszelkie przeciwności, które niesie nam życie a światło naszej nadziei jest tak silne, że nigdy nie zgaśnie. Papież Jan Paweł II powiedział, że „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
A Wy drodzy uczniowie pamiętajcie, że jesteście naszą przyszłością. Nie zapominajcie o historii, o przeszłości i o takich ludziach jak Irena Sendlerowa, bo to właśnie jej postawa pozwoli Wam wyznaczyć Wasze spojrzenie w przyszłość. Czerpcie jak najwięcej z mądrości innych. A wasza przyszłość nie zaczyna się jutro, nie zaczyna się za tydzień, nie zaczyna się za miesiąc czy rok, zaczyna się dziś.

Kinga Przybylska-Grajek


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego