Aktualności - Szkoły i przedszkole niepubliczne Gniezno www.porkom.com.pl

Szukaj na stronie
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności

Szkoła Podstawowa

- Szkoła Podstawowa PORKOM


25 czerwca 2021 r.
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021


25 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021. Był to bez wątpienia rok szczególny, który postawił przed nami wszystkimi wyjątkowe zadania. Zmusił do samodyscypliny oraz wzmożonego wysiłku i samozaparcia. Najwięcej wzruszenia towarzyszyło nam żegnając naszych ósmoklasistów, którzy w tym roku opuszczają mury naszej szkoły, by rozpocząć kolejną „ edukacyjną podróż”. Trzymamy za nich mocno kciuki.


galeria>>


Projekt ekologiczny „Ekologia. Jak chronić środowisko?”

Uczniowie klasy trzeciej brali udział w roku szkolnym 2020/2021 udział w projekcie ekologicznym „Ekologia. Jak chronić środowisko?” zorganizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Celem projektu było kształtowanie wśród uczniów postawy strażnika przyrody. Podczas zajęć dzieci prowadziły obserwacje przyrodnicze, prowadziły dyskusję na temat środowiska a także wykonywały kreatywne prace z wykorzystaniem surowców wtórnych.

galeria>>9 czerwca 2021 r.
Projekt „Serdeczna Karteczka”

Uczniowie klasy trzeciej otrzymali dyplomy oraz podziękowanie za aktywny udział w realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Serdeczna Karteczka” w roku szkolnym 2020/2021. Uczniowie w każdym miesiącu wykonywali serdeczne karteczki z życzeniami, podziękowaniami dla lokalnych służb, rodziców czy nauczycieli. Serdecznie gratulujemy.


galeria>>


1 czerwca 2021 r.
Wyjście do Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie


Dziś uczniowie klasy siódmej wybrali się do Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie. Wyjście to zorganizowane zostało w ramach projektu pn. "Lepszy start uczniów Szkoły Podstawowej PORKOM im. Ireny Sendlerowej w Gnieźnie". Podczas pobytu w muzeum uczniowie  poznali zasadę działania i budowę maszyn i urządzeń dawnych czasów.


galeria>>Maj w szkole

Kolejny miesiąc nauki za nami. W maju uczniowie klas I-III wrócili do nauki stacjonarnej. Pierwsze dni po powrocie dzieci spędziły na zajęciach integracyjnych. Były zajęcia z wychowania fizycznego na świeżym powietrzu. Uczniowie klasy trzeciej poznali Układ Słoneczny w ramach omawiania lektury „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej. Uczniowie także zrobili podczas zajęć roboty z kartonów. W maju obchodzimy bardzo ważne święto - Dzień Matki. Z tej okazji uczniowie wykonali piękne, tematyczne laurki.


galeria>>


27 maja 2021 r. - „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” - zakończenie projektu

Klasa trzecia zrealizowała trzeci moduł międzynarodowego projektu czytelniczego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. Omawianą lekturą były wiersze „Dzieci Pana Astronoma” autorstwa Wandy Chotomskiej. Tym samym uczniowie zakończyli tegoroczną przygodę z projektem. Serdecznie gratulujemy.

galeria>>


25 maja 2021 r. - Podziękowanie dla uczniów

Uczennice naszej szkoły otrzymały imienne podziękowania za  wzięcie udziału w archidiecezjalnym konkursie na najlepszą grafikę ewangelizacyjną na maseczkę antywirusową. Konkurs został zorganizowany w ramach Szkolnych Rekolekcji Wielkopostnych Online dla klasa V-VIII szkół podstawowych.

galeria>>10 maja 2021 r. - Konkurs „ Przywróćmy naszą Ziemię”


Dnia 10 maja 2021 r. ogłoszono wyniki konkursów organizowanych w ramach XXVI Gnieźnieńskich Prezentacji Ekologicznych po hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”. Nasza szkoła wzięła udział w kategorii wiekowej VII i VIII klasy szkoły podstawowej. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu siedmioslajdowej prezentacji multimedialnej na temat: „Ekologiczne nawyki w mojej rodzinie”. Zgłosiliśmy dwie prace i obydwie zostały nagrodzone przez jury: II miejsce zdobyła Jagoda Włódarczak z ósmej klasy, a III miejsce Piotr Lisiecki z klasy siódmej. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.

galeria>>7 maja 2021 r. - Powrót do szkoły uczniów klas I-III

Po kilku tygodniach nauki zdalnej do szkoły powrócili nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III. Wszyscy bardzo cieszyli się, że mogą znów spotkać się z swoimi szkolnymi koleżankami i kolegami. Ten dzień upłynął naszym uczniom na rozmowach, zabawach oraz spacerze. Na koniec dzieci wykonały plakaty pokazujące jak bardzo radują się, że znów są w szkolnych murach.


galeria>>


Akcja #białoczerwoneGniezno

„Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.” Takie słowa możemy przeczytać w art. 1. Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, a my przywołujemy je w przeddzień Święta Flagi. Z okazji zbliżającego się dnia 2 maja, w którym przypada właśnie Święto Flagi, nasi uczniowie                  wzięli udział w akcji #białoczerwoneGniezno zorganizowanej przez miasto Gniezno. Akcja ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat tego, jak należy traktować jeden z symboli narodowych, jakim jest flaga Polski.

galeria>>


27 kwietnia 2021 r. - „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”

Uczniowie klasy czwartej w ramach omawiania komiksu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” autorstwa Janusza Christy stworzyli dalsze losy bohaterów. Zadanie polegało na wykonaniu w formie komiksu wymyślonej przez siebie przygody dzielnych wojów z Mirmiłowa.  

galeria>>Zajęcia zdalne - kwiecień 2021 r.

Uczniowie naszej szkoły nadal uczą się w sposób zdalny. W kwietniu dzieci obchodziły Dzień Ziemi, była to wspaniała okazja do stworzenia Kodeksu Ekologa oraz wykonania plakatów dotyczących naszej planety. Uczniowie klasy trzeciej w tym miesiącu omawiali lekturę „Rany Julek. O tym, jak Julian Tuwim został poetą” autorstwa Agnieszki Frączek.  Dzieci brały także udział w zajęciach z informatyki. Ich motywem przewodnim były kształty. Powstały wspaniałe roboty J Uczniowie podczas zajęć z edukacji technicznej tworzyli także zwierzaki z orgiami.

galeria>>Rozwój kompetencji matematycznych u dzieci kluczem do sukcesu w życiu dorosłym


Od marca bieżącego roku nasza szkoła bierze udział w projekcie: „Rozwój kompetencji matematycznych u dzieci kluczem do sukcesu w życiu dorosłym”. Projekt ten dofinansowany został przez Fundację mBank. Jego celem jest wykształcenie wyobraźni oraz intuicji matematycznej u dzieci uczestniczących w zajęciach z matematyki. Mamy nadzieję, że prowadzone lekcje wyzwolą w naszych podopiecznych dużo radości i podniosą wiarę w siebie - przyczyniając się do polubienia matematyki  i doskonałego radzenia sobie z nią w szkole.

wideorelacja>>


marzec 2021 r. - Zdalne nauczanie w klasach I-III

W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o wprowadzeniu zdalnego nauczania dla uczniów klas I-III. Nasi podopieczni przyjęli tę wiadomość z lekkim smutkiem. Jednak szybko okazało się, że kształcenie na odległość wcale nie jest takie złe. Dzieci pilnie się uczą, tworzą na zajęciach piękne prace plastyczne, techniczne, ćwiczą.


galeria>>WEBINARIUM ADAMED SmartUP - Opanuj stres i zdaj egzamin bez nerwów

Wielkimi krokami zbliżają się egzaminy maturalne, ósmoklasisty. Dla przygotowujących się do nich uczniów nadchodzące tygodnie mogą być szczególnie stresujące. W związku z tym zapraszamy naszych uczniów do obejrzenia webinarium ADAMED SmartUP dotyczącego sytuacji stresowych. Prowadząca, psycholog dr Alicja Gniewek wskazuje, czym jest stres, co go powoduje oraz co należy robić, by uodpornić się na jego negatywne działanie. Przede wszystkim jednak w wideo dzieli się sprawdzonymi technikami radzenia sobie w stresujących sytuacjach, takich jak np. egzamin dojrzałości.

Webinarium jest dostępne na kanale programu naukowego ADAMED SmartUP na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=FIW87r0BTlE [1].


Zdalne nauczanie

Z powodu pandemii koronawirusa zawieszono zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Uczniowie klas IV-VIII już od ponad czterech miesięcy uczą się w trybie zdalnym. Jest to niewątpliwie duże wyzwanie zarówno dla nauczycieli jak i uczniów. Nasi podopieczni odnaleźli się w zaistniałej sytuacji bardzo dobrze. Podczas kształcenia na odległość wykonują wiele zadań, prac, prezentacji multimedialnych, które pomagają im zrozumieć omawiane treści, a także rozwijają ich kompetencje informatyczne.

galeria>>3 marca 2021 r. - Spotkanie z policjantem

W dniu dzisiejszym uczniów klas I-III odwiedziła Pani Anna Pilarska z Wydziału Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drogach. Dzieci utrwaliły numery alarmowe oraz poznały sposoby zachowania się podczas spotkania z nieznajomymi.

galeria>>2 marca 2021 r. - „W marcu jak w garncu”

Dziś podczas zajęć z edukacji plastycznej uczniowie klasy trzeciej utrwalali przysłowie „W marcu jak w garncu". Na kartce technicznej dzieci plasteliną wyklejały różne elementy pogody (słońce, krople deszczu, chmury, płatki śniegu, błyskawice). Następnie kredkami rysowały uszy garnka.

galeria>>Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” II moduł

Uczniowie klasy trzeciej przez ostatni tydzień realizowali II moduł projektu edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. Moduł ten nosił nazwę "MAŁA CHMURKA W KRAINIE ŚNIEGU" w związku z czym podczas zajęć omawiana była lektura o tematyce zimowej. Nasi uczniowie przeczytali książkę autorstwa Czesława Centkiewicza „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Uczniowie stworzyli igloo z masy solnej, wykonali postać Eskimosa oraz lapbooki o Grenlandii.


galeria>>


Remont w szkole

Z związku z pandemią koronawirusa zawieszone są zajęcia w szkołach. Ten czas wykorzystaliśmy na prace remontowe i modernizacyjne w naszej placówce. Wykonano szereg prac: została pomalowana większość sal lekcyjnych, korytarz szkolny, naprawiono sprzęty oraz zamontowano nowe lampy oświetleniowe. Wszystkie prace  zrealizowane zostały z myślą o uczniach i ich komforcie. Mamy nadzieję, że zmiany wprowadzone w czasie nauki zdalnej po powrocie do szkoły sprawią uczniom radość. Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację wyżej wymienionych działań dziękujemy.


galeria>>


styczeń 2021 r.
Opieka nad zwierzętami

Ten tydzień w klasie trzeciej był „Tygodniem opieki nad zwierzętami”. Uczniowie przeczytali lekturę Marcina Pałasza pt. „Sposób na Elfa”. Opowiada ona o przygodach tytułowego psa, który został adoptowany z warszawskiego schroniska przez pewnego pisarza i jego syna. Książka ta przybliżyła dzieciom zalety adopcji psa, proces jego oswajania z nowym otoczeniem. Uczniowie podczas zajęć wykonywali lekturniki oraz plakaty zachęcające do adopcji psów. Zwieńczeniem ich pracy była wizyta w gnieźnieńskim Schronisku dla bezdomnych zwierząt. Podczas odwiedzin w schronisku pani opowiedziała jak wygląda proces adopcji, kto może zostać wolontariuszem.


galeria>>


Coraz bliżej święta...

Uczniowie niczym elfy tworzą kartki świąteczne, pieką pierniki, wypełniają zadania z kalendarza adwentowego i pomagają nie tylko rodzinom, ale także zwierzętom.

galeria>>


19 listopada 2020 r. – Układanki

Matematyka to nie tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. To przede wszystkim rozwijanie logicznego myślenia. Podczas zajęć zdalnych uczniowie wykonywali układanki z zapałek, patyczków lub wykałaczek. Zabawa polegała na tym, że każde dziecko miało za zadanie odwzorowanie figury według schematu wyświetlanego przez nauczyciela. Uczniom bardzo podobały się takie zajęcia.


galeria>>Projekt edukacyjny „Serdeczna karteczka"


Uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym biorą udział w projekcie edukacyjnym „Serdeczna karteczka”. Głównym celem projektu jest wykonanie kartek okolicznościowych, dzięki którym kształtujemy w dziecku postawy społeczne. Kartki są przekazem życzliwości, empatii, szacunku. Poprzez pokazywanie różnych technik rozwijamy aktywność twórczą i kreatywną dziecka. Pierwsze zadanie polegało na wykonaniu kartek dla „Pracowników Ochrony Zdrowia”. Nasi podopieczni przygotowali laurki dla szkolnej higienistki oraz pracowników Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Zarówno Pani higienistka jak i funkcjonariusze byli bardzo wdzięczni i mile zaskoczeni.

Link:

http://www.gniezno.policja.gov.pl/wl3/aktualnosci/223475,Podziekowania-od-dzieci.html


galeria>>


30 października 2020 r. - Święto Dyni

Dziś pomarańczowy kolor zagościł w naszej szkole. Uczniowie oraz nauczyciele postarali się, aby ich ubiór miał pomarańczowe akcenty. W szkolnych salach lekcyjnych zaś pojawiły się dynie. Dla uczniów klas I-III zorganizowano wiele zabaw i gier tematycznych.


28 października 2020 r. - Sprzątanie Świata

Dziś uczniowie aktywnie przyłączyli się do akcji „Sprzątania Świata”, której celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.  Uczniowie wraz z opiekunami udali się do pobliskiego lasu, aby zrobić tam porządek. Dzieci były zaskoczone ilością i rodzajem znalezionych śmieci. Było ich bardzo dużo - butelki, torebki foliowe, kartony.23 października 2020 r.
Projekt edukacyjny „Ekologia.  Jak chronić środowisko?”

Dziś uczniowie klasy trzeciej zrealizowali pierwszą część projektu edukacyjnego "Ekologia. Jak chronić środowisko?" organizowanego przez Uniwersytet Dzieci.  Celem projektu jest kształtowanie w uczniach postaw strażnika przyrody.  Przeprowadzone lekcje pomogą uczniom trenować kompetencje społeczne i rozszerzą ich wiedzę przyrodniczą. W ramach zajęć „na rozgrzewkę” uczniowie poznali jaką moc mają emocje, jak rozpoznawać emocje u zwierząt. Odgrywali także różne scenki oraz tworzyli prace plastyczne.


galeria>>


21 października 2020 r.
Grzybobranie

W Polce zwyczaj zbierania grzybów cieszy się dość dużą popularnością. Dziś uczniowie klas I-III zaopatrzeni w koszyki udali się w ramach zajęć do pobliskiego lasu na grzybobranie. Podczas spaceru udało im się znaleźć mnóstwo grzybów: maślaki, borowiki, koźlarze. Dzieci były bardzo zadowolone ze swoich zbiorów.

galeria>>16 października 2020 r. - XX Dzień Papieski „Totus Tuus”

16 października 2020 roku  w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyła się gala z okazji XX Dnia Papieskiego „TOTUS TUUS”. Brali w niej  udział: uczniowie, nauczyciele, organizatorzy, a także  przedstawiciele lokalnych władz. W tym roku uczennica naszej szkoły Jagoda Włódarczak otrzymała wyróżnienie za pracę plastyczną w ramach międzyszkolnego konkursu „Herb Jana Pawła II”. Serdecznie gratulujemy.

galeria>>


16 października 2020 r. - Lekcja kleksografii

Dziś uczniowie klasy czwartej przenieśli się podczas lekcji języka polskiego do świata Akademii Pana Kleksa. Dzieci wzięły udział w lekcji kleksofgrafii. Na czym ona polegała? Uczniowie wykonywali kleksy z kolorowych farbek na kartkach, składając je następnie na pół.  Na koniec do powstałych obrazków tworzyli bardzo kreatywne historie.

galeria>>


14 października 2020 r. - Borowik z kaszy

W październiku zajmujemy się darami jesieni jakimi są grzyby. Podczas lekcji oglądamy ilustracje grzybów w książkach. Poznajemy ich nazwy: borowik, kurka, muchomor. Dowiadujemy się jaki mają kolor, poznajemy ich budowę: kapelusz i nóżka oraz uczymy się rozpoznawać niektóre grzyby jadalne i trujące. Uczniowie podczas zajęć plastycznych wykonywali pracę pt. „Borowik” z użyciem kaszy gryczanej.  Ta praca sensoryczna przyniosła uczniom bardzo dużo radości.

galeria>>


13 października 2020 r. - Karykatury

Karykatura - obraz lub opis uwydatniający i wyolbrzymiający charakterystyczne cechy postaci, przedmiotów, zjawisk itp., aż do śmieszności. Przed niełatwym zadaniem wykonania swojej karykatury zostali postawieni uczniowie klasy siódmej w ramach lekcji języka polskiego. Wykonanie karykatury związane było z omawianiem lektury „Zemsta” autorstwa Aleksandra Fredry. Uczniowie poradzili sobie doskonale, a ich prace wykonane zostały na wysokim poziomie.


galeria>>


30 września 2020 r. - Dzień Chłopaka

Z okazji dzisiejszego święta uczniowie klas I-III udali się na pyszny deser do Caffe Bistro Zielony Stół w Gnieźnie. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za tak miłe przyjęcie. Wszystkim chłopakom dużym i małym życzyć dziś , by byli wspaniali. Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości. Wspaniałych wrażeń i dużo miłości. Dużo słodyczy, życia pięknego i wszystkiego najlepszego!


galeria>>


29 września 2020 r. - Lapbook jesienny

Lapbook to postać interaktywnej książki tematycznej, w której treści możemy prezentować w dowolnej postaci: tekstu, rysunków, ilustracji, map, wykresów itp. Opracowywane materiały umieszczone są w książce w różnej postaci - są widoczne bezpośrednio po otwarciu lub dotarcie do nich wymaga np. otwarcia koperty, rozwinięcia rulonu, rozłożenia harmonijki, otworzenia książeczki, zaglądnięcia do kieszonki itp. Uczniowie klasy trzeciej w bardzo kreatywny sposób podsumowali swoją wiedzę dotyczącą jesieni, wykorzystując tę technikę. W postaci samodzielnie przygotowanej książeczki przedstawili informacje dotyczące: jesiennych warzyw, owoców, zwierząt.


galeria>>23 września 2020 r. - Żabki

Dziś podczas zajęć z edukacji technicznej uczniowie klasy trzeciej wykonywali żabki. Zadanie wydawało się na początku dość proste i dzieci z entuzjazmem zabrały się do pracy. Jak zwykle kreatywność naszych podopiecznych była ogromna :-) Podczas lekcji powstały: Żaba Tancerka Hula, Żabson Szymonex i Żabka Pani Brokatowa.


galeria>>


22 września 2020 r. - „Czytam z klasą.  Lekturki spod chmurki”

W tym roku uczniowie naszej szkoły także przystąpili do projektu edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. Tegoroczna edycja projektu edukacyjnego ma zasięg międzynarodowy i skierowana jest do uczniów klas I-III. Poprzez czytanie lektur, dzieci zgłębią wiedzę na temat globalnego ocieplenia i jego wpływu na naszą planetę. W roku szkolnym 2020/2021 postacią przewodnią po projekcie stanie się mała chmurka Tosia, która ukaże dzieciom nurtujące ją problemy, związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zachęci uczniów do rozwiązania bardzo ważnych problemów natury ekologicznej. Wszystko będzie spójne z czytaną lekturą.

galeria>>10 września 2020 r. - Sport to zdrowie

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Na zajęciach wychowania fizycznego nie jest nigdy nudno, szczególnie, gdy jest dużo dzieci chętnych do zabawy oraz sprzyjająca pogoda. Młodsze dzieci podczas lekcji ćwiczyły zręczność podczas gier i zabaw, starsi uczniowie z kolei kształtowali koordynację wzrokowo-ruchowąoraz siłę mięśn i ramion.

galeria>>


9 września 2020 r. - Poznajemy znaki drogowe


Dziś podczas zajęć uczniowie klasy trzeciej udali się na spacer po okolicy. Nie był to jednak zwyczajny spacer, dzieci bowiem podczas swej pieszej wycieczki poznawały znaki drogowe: ostrzegawcze, zakazu, nakazu oraz informacyjne. Nasi podopieczni ćwiczyli także zasady prawidłowego przejścia przez jezdnię.

galeria>>


2 września 2020 r. - Pierwsze zajęcia

Pierwszy dzień nauki szkolnej upłynął naszym podopiecznym na zajęciach organizacyjnych. Uczniowie tworzyli klasowe zasady, w których pojawiły się nowe hasła, np. zachowujemy dystans i odstępy między sobą czy często myjemy i dezynfekujemy ręce. Ponadto dzieci opowiadały o swoich wakacyjnych przygodach oraz wspólnie z nauczycielami zapoznali się z planem pracy na kolejny rok szkolny.


galeria>>


1 września 2020 r.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Dziś odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Z uwagi na obowiązujący stan epidemiczny było to rozpoczęcie inne niż zwykle. Zrezygnowaliśmy ze wspólnego spotkania na dziedzińcu szkoły, ograniczając się do przekazania niezbędnych informacji w formie krótkich spotkań uczniów z wychowawcami klas.WITAJ SZKOŁO!!!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się 1 września 2020 r. we wtorek według następującego harmonogramu:

- klasa 1
godz. 10.00 (wychowawca p. Lucyna Wendland) sala nr 0 (za sekretariatem),
- klasa 2
godz. 10.00 (wychowawca p. Lucyna Wendland) sala nr 0 (za sekretariatem),
- klasa 3
godz. 10.00 (wychowawca p. Patrycja Janka) sala nr 7,
- klasa 4
godz. 11.00 (wychowawca p. Gabriela Wilkosz) sala nr 1,
- klasa 5
godz. 11.00 (wychowawca p. Gabriela Wilkosz) sala nr 1,
- klasa 6
godz. 11.00 (wychowawca p. Błażej Ostach) sala nr 5,
- klasa 7
godz. 10.30 (wychowawca p. Patrycja Janka) sala nr 2,
- klasa 8
godz. 10.30 (wychowawca p. Błażej Ostach) sala nr 3,
- klasa 1 liceum
godz. 10.30 (wychowawca p. Mirosława Morańda) sala nr 1.

Przypominamy, że na terenie placówki obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, dezynfekcja rąk, bezpieczna odległość).


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego