28 grudnia 2016 r. - 98. rocznica wybuchu zwycięskiego zrywu – Powstania Wielkopolskiego
W środę, 28 grudnia 2016 r. w Gnieźnie odbyły się obchody upamiętniające kolejną 98. już rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu – Powstania Wielkopolskiego. Delegacja naszej szkoły, którą reprezentowali uczniowie z klasy I Gimnazjum: Gabriel Górniak, Kamil Konieczny oraz opiekun p. dyrektor Tomasz Stanowski, wzięła udział w uroczystej Mszy świętej w kościele Św. Piotra i Pawła, a także uroczystościach przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Delegacje samorządowców, parlamentarzystów, przedstawicieli szkół, instytucji, stowarzyszeń i kombatantów złożyły wiązanki pod pomnikiem oraz wspólnie odśpiewały Rotę. Kwiaty złożył także wnuk Pawła Cymsa, jednego z dowódców wyzwalających Gniezno w czasie Powstania Wielkopolskiego.
galeria>>
22 grudnia 2016 r. - Wigilie Klasowe
Ostatni dzień w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia jest szczególny. Bardzo mocno wyczekiwany tak samo przez uczniów, jak i nauczycieli. To chwila, kiedy wszyscy wspólnie składamy sobie życzenia i zasiadamy przy wspólnym stole. Przestają mieć znaczenie wszelkie spory i kłótnie, a najważniejsze jest wspólne świętowanie oraz dawanie radości innym przez drobne podarunki. W całej szkole można było usłyszeć śpiew kolęd i dziecięcy śmiech. Tak też pożegnaliśmy stary rok w szkole, aby po przerwie przywitać się w nowym 2017 roku.
21 grudnia 2016 r. - Jasełka
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli katechetów. Nie inaczej było w tym roku: 21 grudnia 2016 r. o godzinie 9.00 w pięknie udekorowanej sali na „Słomiance” zebrali się: Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak współczesna rodzina, złodziej, naukowiec i młodzieńcy, którzy złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, rodziny, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i nauczycieli opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło na wszystkich duże wrażenie i poruszenie. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Dyrekcji, podzielili się opłatkiem i w świątecznych nastrojach rozeszli się do domów.
galeria>>
21 grudnia 2016 r. - Spotkanie biblioteczne
Dnia 21 grudnia 2016 roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przy ulicy Mieszka I 16 gościła uczniów klasy I Gimnazjum Porkom w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt miał na celu przybliżenie uczniom szerokiej oferty biblioteki miejskiej, w tym nie tylko zbiorów bibliotecznych, ale i ukazanie pracy bibliotekarza, spotkań klubów czytelniczych czy wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach związanych z poezją, bardzo dobrze się przy tym bawiąc. Bardzo dziękujemy pracownikom biblioteki za interesujące spotkanie.
galeria>>
20 grudnia 2016 r. - NPRC
W ramach realizacji projektów rozwijających zainteresowania dzieci i młodzieży poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa, uczniowie klasy trzeciej naszego gimnazjum odwiedzili Dom Seniora Jesienny Azyl w Gnieźnie. Celem spotkania było spędzenie kilku wyjątkowych chwil z seniorami, integracja pokoleń podczas czytania oraz zdobycie nowych, nie zawsze łatwych doświadczeń życiowych. Przedświąteczny dzień był doskonałą okazją do zaśpiewania kolęd i złożenia życzeń bożonarodzeniowych.
14 grudnia 2016 r. Spotkanie miłośników górskich wędrówek i fotografii
W gnieźnieńskim MOKu odbyło się 14 grudnia 2016 r. spotkanie miłośników górskich wędrówek i fotografii. Uczniowie szkól ponadpodstawowych zapoznani zostali z działaniem klubu górskiego "Ornak". Następnie młodzież opowiadała o swoich wspinaczkowych osiągnięciach. Miała to być zachęta dla wszystkich zebranych, a szczególnie dla uczniów do aktywnego spędzania czasu jakim jest wędrówka po górach. Po tych wystąpieniach nadszedł czas na ogłoszenie wyników fotograficznego konkursu pt. "Moje wspomnienia z gór". Na podium znalazł
się nasz gimnazjalista Bartosz Zieliński, który zajął wysokie II miejsce. Na uwagę zasługuje fakt, że w konkursie tym wzięli udział uczniowie prawie wszystkich szkół ponadpodstawowych z Gniezna i powiatu. Tak więc sukces Bartka jest znaczący i bardzo nas cieszy. Ponadto udział w konkursie wzięły też nasze licealistki: Klaudia Plasecka oraz Wiktoria Sztynyk z Klasy III LO. Wszystkie te prace można było podziwiać na wystawie przed salą widowiskową MOKu. Na zakończenie spotkania wyemitowano film o naszym znanym himalaiście Jerzym Kukuczcze. Osiągnięcia cieszą a jednocześnie dopingują do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Nasza młodzież z pewnością w przyszłym roku także przystąpi do konkursu, bo już zostali zarażeni pasją poznawania gór, a nauczyciel geografii p. Grażyna Janowska Marek z pewnością będzie motywować swoich wychowanków do poznawania pięknych górskich zakątków i relacjonowania tych wędrówek.
galeria>>
9 grudnia 2016 r. – Gimnazjaliści czytają dzieciom
W związku z organizowanym w Gimnazjum projektem: „Grudzień miesiącem czytelnictwa”, nasi uczniowie udali się do Przedszkola Leśna Kraina. Celem wizyty było czerpanie radości z wspólnego czytania. Gimnazjaliści pod opieką pani Moniki Antosik- Średzińskiej przygotowali dla swoich słuchaczy dwie książki pt. „Piorun” i „101 Dalmatyńczyków”. Przedszkolacy razem z podopiecznymi świetlicy szkolnej z klas I-IV, uważnie słuchali bajek. Dla starszych uczniów była to lekcja, jak powinno się czytam dzieciom bajki, aby słuchały. Dla wszystkich wspaniała okazja do integracji.
galeria>>
8 grudnia 2016 r. - Spotkanie z podopiecznymi Stowarzyszenia DOM (Schronisko dla Bezdomnych)
Dnia 8 grudnia 2016 r. uczniowie II i III klasy Liceum Ogólnokształcącego udała się do Schroniska dla Bezdomnych przy ul. Pocztowej w Gnieźnie. Panie i Panowie z tej placówki podzielili się z naszymi uczniami swoimi doświadczeniami nie tylko czytelniczymi, ale również życiowymi. Wyjątkowo cenne i trafne uwagi, o tym, iż warto czytać przekazała naszym uczniom Pani Maria Chwiałkowska Grygiel kierownik schroniska jak i założyciel Pan Marian Wierzbicki. W miłej atmosferze upłynął czas na rozmowach o literaturze polskiej i powszechnej. Wszyscy zdobyli ciekawe informacje jak i doświadczenia. Uczniowie ofiarowali mieszkańcom „domu” zebrane wcześniej w szkole książki. Ogólna akcja pozwoliła na sprezentowanie wielu ciekawych pozycji, które trafiły do biblioteczki Stowarzyszenia.
galeria>>
Super zabawa w Klubie Fantazja
Zabawa jest ważnym punktem w rozwoju dziecka, dlatego udaliśmy się do miejsca, które jest do tego stworzone. Nasi najmłodsi uczniowie nie mogli się doczekać przetestowania wszystkich urządzeń w sali: trampoliny, kulki, karuzele, dmuchańce do skakania, zjeżdżalnie, itp. Wspólna zabawa dawała dzieciom wiele radości, co widać na zrobionych zdjęciach. Na pewno jeszcze raz odwiedzimy to fantastyczne miejsce.
galeria>>
Wycieczka do Fabryki Bombek
Tego dnia uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Gnieźnie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie. W pierwszym etapie dzieci zapoznały się z procesem dmuchania bombek w tzw. dmuchalni szkła. Następnie z etapem „srebrzenia” , gdzie bombka uzyskiwała podkład przygotowujący materiał do dalszych etapów. Potem udały się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Tu powstają prawdziwe dzieła, a dzieci mogły zobaczyć wszystkie wzory bombek, które były lub będą produkowane w fabryce. Znajdowały się tam piękne i fantazyjne oryginalnie malowane wzory. Na pamiątkę pobytu, każde dziecko otrzymało bombkę z wypisanym własnym imieniem. Wszyscy przygotowaliśmy wcześniej prace plastyczne, które wezmą udział w konkursie. Wylądowały w olbrzymim pudle, a rozstrzygnięcie konkursu już w lutym ;)
galeria>>
6 grudnia 2016 r. „Święty z niespodziankami” ;)
Chociaż za oknami brak śniegu, nastrój świąteczny w naszej szkole gości już od pierwszych dni grudnia. Tego dnia panował u nas nastrój szczególny, gdyż – zgodnie z tradycją – gościliśmy Świętego Mikołaja, na którego czekali wszyscy uczniowie: od najmłodszych – aż po tych najstarszych. Święty Mikołaj miał swoich pomocników, gdyż sam nie dałby rady unieść tak dużego worka, wypełnionego prezentami. Przejęte i uradowane buźki, szczególnie naszych pierwszaków, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują.
galeria>>
2 grudnia 2016 r. – Klasa III LO czyta Przedszkolakom
W myśl zasady, że czytanie łączy pokolenia i uzależnia, uczniowie III klasy Liceum Ogólnokształcącego wybrali się z wizytą do przedszkolaków z „Leśnej Krainy”. Starsi koledzy wybrali dla dzieci zgodnie z kalendarzem i porą roku „Opowieść wigilijną”. Po krótkim, zachęcającym do słuchania wstępie przystąpili do czytania. Przedszkolaki z uwagą słuchały licealistów i odpowiadały na pytania. Na koniec starsi uczniowie otrzymali gromkie brawa i własnoręcznie zrobione przez dzieci zakładki do książek w kształcie ołówka. Każdy z uczestników spotkania
przekonał się, że radość z czytania może być ogromna.
galeria>>
1 grudnia 2016 r. - Dopalacze
24 listopada i 1 grudnia w naszym gimnazjum miały miejsce spotkania z panem policjantem z Powiatowej Komendy Policji w Gnieźnie, dotyczące szkodliwości zażywania dopalaczy. Asp. Krzysztof Socha z Zespołu Prewencji Kryminalnej mówił o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą te środki, a także o trwałych skutkach, które wywołują. Gimnazjaliści z zaciekawieniem przyglądali się multimedialnej prezentacji i z wielką uwagą słuchali słów przestrogi. W pamięć zapadły najbardziej drastyczne zachowania po dopalaczach, które przytoczył aspirant Socha ze swojej codziennej pracy oraz pozytywne przykłady radzenia sobie z problemami i nudą, którymi mogą być: sport, różnorodne pasje i zainteresowania.
galeria>>