31 października 2014 r. - NOC ŚWIĘTYCH
Jak co roku, w kościele Garnizonowym rozpoczęła się Noc Świętych. Tegorocznym patronem tego przedsięwzięcia był bł. Edmund Bojanowski.
Edmund Bojanowski urodził się w Grabonogu pod Gostyniem 13. listopada 1814 r. Jako jedenastoletni chłopiec (w 1825 r.) wraz z rodzicami przeniósł się do Płaczkowa. Po dwóch latach rozpoczyna pięcioletni okres edukacji pod kierunkiem ks. Jana Siwickiego. W roku 1832 wyjeżdża do Wrocławia, gdzie kontynuuje naukę, kończąc średnią edukację jako hospitant, a potem podejmując regularne studia wyższe na wydziale filozofii (rok 1835). Podczas pobytu Edmunda we Wrocławiu umierają jego rodzice, najpierw w 1834 r. matka - Teresa z Umińskich, a dwa lata później ojciec - Walenty Bojanowski. Po śmierci ojca Edmund przenosi się na studia do Berlina, gdzie jest uczestnikiem wykładów z literatury, psychologii, estetyki, filozofii i historii sztuki.
Gruźlica (na którą prawdopodobnie chorował od dzieciństwa) zaczyna coraz częściej i groźniej atakować, aż w roku 1838 zmusza Edmunda do przerwania wymarzonych studiów. Bojanowski jedzie na kurację do Renerz (Duszniki Zdrój), a po leczeniu wraca do Grabonoga i zamieszkuje w domu swego przyrodniego brata Teofila Wilkońskiego. Lata 1839 - 1868 to czas działalności apostolskiej Bojanowskiego wśród ludu wiejskiego. 3. maja 1850 r. w Podrzeczu założył pierwszą wiejską ochronkę, dając początek Zgromadzeniu Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej Maryi.
Po sprzedaży przez Wilkońskiego Grabonoga w 1868 r. Edmund przenosi się do Poznania, anastępnie do Gniezna, gdzie wstępuje do Seminarium Duchownego. Ze względów zdrowotnych nie tylko nie kończy seminarium, ale także nie otrzymuje zezwolenia na święcenia . Został jednak wyświęcony ad solam missam - czyli tylko do odprawiania Mszy świętej.
Ostatnie miesiące życia Edmund Bojanowski spędza na plebanii swego przyjaciela w Górce Duchownej. 7. sierpnia 1870 r. umiera. Zawsze wierzył, że wszystko co go w życiu spotkało, pochodziło od Boga i Bożym było zamiarem.
Źródło: http://www.zsrgrab.interbit.pl/edmbojan.htm
Nasi uczniowie brali udział w konkursie na temat życia bł. Edmunda Bojanowskiego w ramach lekcji religii. Wieczorem dnia 31 października po spotkaniu w kościele garnizonowym, wszyscy procesyjnie udali się do Katedry, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Pamiątki otrzymały również nasze licealistki – Klaudia Komosińska z klasy I i Aneta Manuszak z klasy II. Wykazały się one dobrą znajomością życiorysu wspomnianego błogosławionego.
galeria zdjęć>>
31 października 2014 r. - porządkowanie grobów
Dnia 31 października (w przeddzień Święta Wszystkich Świętych) uczniowie z klas I-III i IV-VI Szkoły Podstawowej udali się wraz z nauczycielami – p. Martą Miłowską, p. Mariuszem Kasznią i p. Błażejem Ostachem na cmentarz na ul. Witkowskiej. Najpierw wszyscy zapalili znicze na grobach żołnierzy, a potem uporządkowali kilka zaniedbanych grobów. W ten sposób chcieli uczcić pamięć wszystkich zmarłych.
galeria zdjęć>>
28 października 2014 r. - Spotkanie z harcerzem
Dnia 28 października miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Gościliśmy w naszej szkole druha Tadeusza Krężelewskiego. Jest to działacz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Na początku pan Tadeusz opowiedział o sobie, o tym, jak został harcerzem i co go do tego skłoniło. Mimo swojej niepełnosprawności ma dużo siły i energii, by czynnie działać dla dobra polskiego harcerstwa.
Spotkanie prowadził pan dr Sławomir Krzyśka. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań. Wizyta druha Tadeusza miała na celu rozpropagowanie idei harcerstwa i zachęcenie młodych ludzi do wstąpienia w szeregi organizacji. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem „Sto lat” i wręczeniem kwiatów gościowi, ponieważ właśnie w tym dniu obchodził on swoje imieniny.
galeria zdjęć>>
27 października 2014 r. - Multikino Poznań
Tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie „Lekcja w kinie”, którego koordynatorem było Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. „Idziemy do kina” oraz w projekcji filmu ”Turbo”. Zajęcia te, prowadzone przez zawodowych aktorów, mają na celu pobudzanie publiczności do aktywności i uczestnictwa w zajęciach. Dzięki nim, nasi uczniowie poznali najważniejsze zagadnienia z zakresu języka filmu oraz pogłębili wiedzę dotyczącą historii kina. Takie lekcje nie tylko świetnie łączą edukację i rozrywkę, ale również twórczo aktywizują dzieci. Była to znakomita nauka poprzez zabawę.
galeria zdjęć>>
23 października 2014 r. - Misjonarze
Dnia 23 października 2014 roku odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas z zakonnikami Werbistami – misjonarzami, którzy przyjęli zaproszenie naszej szkoły. Wydarzenie to związane było z przeżywanym w Kościele Tygodniem Misyjnym.
Misjonarze, posługując się prezentacją multimedialną i przyniesionymi rekwizytami, opowiadali o pracy ewangelizacyjnej w odległych krajach świata. Uczniowie dowiedzieli się, jakie warunki trzeba spełnić, by udać się na misje, a także, czy każdy chrześcijanin może być misjonarzem. Ewangelizowanie pośród ludzi o obcej kulturze i obyczajach jest trudne, czasami niebezpieczne, ale jest także źródłem satysfakcji. Uczniowie żywo zainteresowali się tematem misji, zadawali pytania, aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, wykazując się zdobytą na lekcjach religii wiedzą.
Na zakończenie misjonarze, zachęcając uczniów do wybrania życia misyjnego w przyszłości, przeprowadzili modlitwę w intencji misji i misjonarzy.
Spotkanie z zakonnikami poprzedzone było obejrzeniem filmu o św. Janie Pawle, w związku z liturgicznym wspomnieniem papieża przypadającym 22 października br.
Całość wydarzenia trwała dwie godziny i organizowana była przez katechetów – ks. Grzegorza Dębowskiego i p. Małgorzatę Walterbach.
W spotkaniu brali też udział nauczyciele i Dyrekcja Szkoły.
galeria zdjęć>>
23 października 2014 r. – „PEC czyta dzieciom”
Nasza szkoła po raz kolejny już wzięła udział w akcji prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie „PEC czyta dzieciom”. Akcja ta polega na wspólnym czytaniu książki o "Czerwonym Kapturku w mieście", która informuje o cieple systemowym i jego producencie oraz uczy jak należy się zachowywać, żeby oszczędzać energię cieplną. Nasi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którym tym razem towarzyszył „Cieplik”- firmowa maskotka.
galeria zdjęć>>
13 października 2014 r. - Wizyta w kinie
W przeddzień ważnego dla wszystkich pracowników szkoły Święta – Dnia Edukacji Narodowej, nasi uczniowie wybrali się do gnieźnieńskiego kina HELIOS.
Gimnazjaliści i licealiści pod opieką nauczycieli – p. Mariusza Kaszni i p. Błażeja Ostacha obejrzeli film pt. „Miasto 44”.
Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.
Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70-ciu laty. To zostawiamy historykom. Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce.
(http://www.helios.pl/9,Gniezno/BazaFilmow/Szczegoly/film/3281/Miasto-44)
Uczniowie Szkoły Podstawowej pod opieka nauczycieli – p. Mirosławy Morańdy i p. Katarzyny Lisieckiej obejrzeli film pt. „ Pszczółka Maja”
Maja to mała pszczółka o wielkim sercu i urzekającej osobowości! Urodzona w perfekcyjnie zorganizowanym społeczeństwie pszczół robotnic, Maja marzy o prawdziwej wolności oraz ekscytującym życiu pełnym zabawy i wielkich przygód. Prawda jest bowiem taka, że dla inteligentnej Mai świat jest zbyt interesującym i pozytywnie tajemniczym miejscem, by zmarnować swe życie na pracę w ulu. Nie ma drugiej takiej pszczoły jak Maja! Mająca nonkonformizm we krwi, pełna entuzjazmu pszczółka o bujnej wyobraźni chciałaby zasmakować wszystkiego, co świat oferuje. Jej zachwyt nad pięknem otoczenia oraz wrodzony wdzięk zapewniają jej zniewalającą energię, która niedługo sprawi, że wszyscy przeciwnicy staną po jej stronie, a pozostałe pszczoły odnajdą w sobie chęć do radosnego życia.
(http://www.helios.pl/9,Gniezno/BazaFilmow/Szczegoly/film/3356/Pszczolka-Maja--Film)
Wyprawa była bardzo udana i wszyscy wyszli z kina zadowoleni.
galeria zdjęć>>
3 października 2014 r. - Wizyta ratownika medycznego
Dnia 3 października 2014 r. odwiedził naszą szkołę Marek Manuszak – ratownik medyczny. Przeprowadził on szkolenie dotyczące pierwszej pomocy. Dzięki niemu nasi uczniowie dowiedzieli się, jak ratować życie ludzkie. Wszystkich zainteresowała ta wizyta z tego względu, że nie był to tylko wykład, ale również ćwiczenia. Każdy mógł spróbować własnych sił na specjalnym manekinie. Pamiętajmy – nie bądźmy obojętni na widok umierającego lub poszkodowanego człowieka. Jeśli nie potrafimy osobiście pomóc poszkodowanemu, wystarczy zadzwonić po pogotowie ratunkowe.
galeria zdjęć>>